Igráček na cestě do budoucnosti, legendární hračka stále táhne!

Igráček na cestě do budoucnosti, legendární hračka stále táhne!

Igráček – pohyblivá figurka s různými doplňky. V nudné skutečnosti tím opravdu je, ale spoustě lidem to tak nepřipadá. Igráčkův zpytavý pohled před vás totiž klade něžnou výhybku do minulosti. Letmý úsměv na tváři a červený terčík „stůj“ ikonického Igráčka-policajta velí jasně. Zde je jeho příběh.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Táhne mu na 45 let, ale nepoznali byste to na něm. Ve skutečnosti je také o něco starší. Za první okamžik zrodu lze považovat modelářskou soutěž v Japonsku. Tam se potkali dva fanoušci malých modelů letadel. Čech ing. Jiří Kalina, který byl zaměstnán ve Výrobním družstvu IGRA, se shodl s Němcem Hansem Beckem na výrobě malé plastové figurky znázorňující jednotlivá povolání. „V roce 1966 jsem se potkal s Hansem Beckem, tvůrcem původní podoby Igráčka. Neměl s ním v západním Německu úspěch. Udělal jsem na něm nějaké konstrukční úpravy,“ Původním záměrem bylo vytvořit náhradu, alternativu za cínové vojáčky. Budoucí otec Playmobilu Beck přišel s designem Igráčka, ale až o šest let později byla schválena jeho konečná podoba. Konstruktér a strojní inženýr Kalina se soustředil zejména na funkčnost produktu a na výrobu jednotlivých dílů.

Igráček

Výroba začala ve Spolkové republice Německo. První uvedení na Mezinárodním veletrhu hraček v Norimberku se odehrálo v roce 1974. Velkým problémem pro výrobu se však ukázala ropná krize. Plasty neúměrně zdražily. Hans Beck požádal o pomoc s výrobou svého kamaráda a vedení družstva Igra se o vizi plastové postavičky Jiřím Kalinou přesvědčit nechalo. Zahájení výroby v Československu pomohlo i německé produkci. Od prvního představení uběhly 3 roky, když se postavička Playmobilu uvedla i na mezinárodní scéně. Psal se rok 1976 a díky hotovým formám a finálnímu prototypu se s výrobou mohlo začít i v socialistickém Československu.

První byl zedník, kterého následovala dlouhá řada dalších modelů. Jejich počet se prozatím zastavil na dvou stovkách. Výtvarné zpracování je dílem zkušené návrhářky panenek Marie Pavlíčkové-Krejchové. Za nejúspěšnější model se považuje v úvodu zmiňovaný příslušník VB. Namátkou další postavičky tesaře, výpravčího, požárníka nebo závodníka doplnila v roce 1985 také první ženské verze. Byla to zdravotní sestra s ikonickou modrou sukní. Na rozdíl od souběžně vyráběného německého sourozence má česká verze větší hlavu a jinak řešené paže a kalhoty. Podobnost je však zřejmá.

Igráček

Igráček se vyráběl do roku 2006. O dva roky později společnost IGRA kvůli velkým finančním problémům zkrachovala. V roce 2010 se podařilo české hračkářské firmě EFKO-Karton odkoupit na legendární hračku ochranou známku. Znovuzrození Igráčka neproběhlo nijak hladce. Výroba se nemohla rozběhnout kvůli chybějící výkresové dokumentaci. Vedle tohoto problému bylo nutné opravit i 150 vstřikovacích forem.Do vzhledu Igráčka nový výrobce nezasahoval. Úprav se ale dočkalo zápěstí, které lze nyní otáček o 360 stupňů. Také mu už neodpadává hlava tak často jako v minulosti.

V Novém Veselí na Vysočině vymysleli pro Igráčka auto, policejní stanici, pekárnu nebo poštu, které se snadno dají složit do praktických kufříků. Jubilejní čtyřicáté narozeniny oslavil Igráček novou jiskrou v oku, novým oblečením a novou sadou vlasů. Úspěch sklízí také v Polsku, Španělsku nebo Japonsku. V západních zemích Igráčkovi říkají Pokeeto, hračka do kapsy.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů