Do kina domů – projektor jako domácí kino

Do kina domů – projektor jako domácí kino

Současná situace chození do kina nepřeje. Samozřejmě věříme, že se kina zase otevřou, ale do té doby určitě nemusíte přicházet o svoje oblíbené filmové zážitky. Jenže projektorů je na trhu spousta, potřebujete si jenom ujasnit, který potřebujete.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Projektor noční oblohy, vánoční projektor nebo dětský projektor? V tomto článku vám snad přispějeme k orientaci v základních parametrech projektorů.

Projektor noční oblohy

Projektor noční oblohy patří mezi nejjednodušší a nejlevnější přístroje na trhu. Mohou tak být vhodným dárkem pro děti nejrůznějšího věku. Otáčivé a barvy měnící projektory noční oblohy pořídíte od sta korun do několika tisíc. Jejich instalace vám moc času nezabere, ale dětem projektor noční oblohy radost určitě udělá.

Kancelářský projektor

Nejdůležitější věcí u kancelářského projektoru, kterou byste měli mít na paměti, je vysoká svítivost. Pod číslo 3 000 ANSI Im, které uvádí intenzitu svítivosti, byste rozhodně neměli jít. Akceptovat můžete nižší rozlišení. Výborným pomocníkem je korekce lichoběžníkového zkreslení a jako vhodná technologie se jeví LCD.

Projektor jako domácí kino

Pořádný domácí projektor by měl nahradit zážitek z normálního kina. Proto žádné menší rozlišení než je Full HD a jedině klasický formát 16:9 nebo kinoformát 21:9 vám přiblíží obraz známý z kinosálů. Světelný tok by ideálně měl dosahovat 3 000 ANSI Im, tolerovat lze však i nižší. Na projektoru pro domácí kino lze hrát i hry.

Technologie promítání se časem ustálila na dvou variantách, a to LCD a DLP. V dnešní době se ale výhody a nevýhody obou rychle setřely, a tak tento fakt není při výběru projektoru prioritou. Míru hlučnosti ventilátoru odvozujte od velikosti místnosti, ve které chcete domácí projektor používat. Jako maximální hodnota se uvádí 30 decibelů.

Technické parametry důležité ke sledování filmů

Nativní rozlišení

Pro kvalitu obrazu sledujte údaje nativního rozlišení. Čím dále od plátna projektor umístíte, tím větší nativní rozlišení by mělo mít. Nativní rozlišení znamená počet pixelů, které vaše promítačka dokáže zobrazit. Větší číslo = víc detailů. Nejmenší rozlišení, které se chápe jako dostatečné, je 1 920 x 1 080 pixelů. U kancelářských projektorů stačí méně. Pokud budete sledovat film ze vzdálenosti 2 až 3 metrů bude projektor s rozlišením HD plně uspokojující. Pokud umístíte projektor dál, rozlišení by už mělo být alespoň Full HD.

Kontrast

Obecně lze říci, že kontrast znamená rozdíl mezi nejsvětlejším a nejtmavějším místem obrazu. Čím je kontrast větší, tím víc detailů například v nočních scénách vynikne. Vedlejším efektem jsou potom věrnější zobrazení barev v obraze. Pro projektory ke sledování filmů je vyžadována míra kontrastu 10 000:1 a víc.

Další užitečné funkce

Úprava lichoběžníkového zkreslení obrazu vyrovnává například křivě postavený projektor, nebo zaručuje nezdeformovaný obraz, i když nemáte projektor umístěný přímo kolmo na stěnu, na kterou promítáte. Další parádní věcí je zoom, který umožní zaostření nebo změnu velikosti obrazu bez toho, aniž byste hýbali se samotným projektorem. Vestavěné reproduktory v současných projektorech už plně nahrazují externí audio bedýnky. A na konec funkce PiP (Picture in Picture) umožní promítání dvou různých obrazů na jedno plátno z dvou externích zdrojů.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Vybíráme z tipů