Čtečka elektronických knih

Čtečka elektronických knih

Čtečka elektronických knih versus tablety, porovnání jejich displejů, formátování a zobrazování textových dokumentů, paměť, baterie a užitečné funkce

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Není třeba naříkat nad rozlitým mlékem. Čtečka knih se nezadržitelně stává rovnocenným soupeřem běžných papírových knih. I když spoustě se lidí stále protiví číst knihu na čtečce displeje, tak, jak uvidíte v tomto článku, je tato obava díky pokroku ve vývoji neopodstatněná. Když si odmyslíte šustění papíru a knihu jako skutečnou fyzickou věc, čtečka knih se stala ekvivalentní platformou pro kratochvíle čtení. Čtečka knih se ve své funkci docela dost liší od klasických tabletů a telefonů. Nejprve se tedy podívejme, jaké klady a zápory můžete najít při čtení knih a různých materiálů na těchto dvou druhů zařízení.

Čtečka knih versus tablety a telefony

Základní rozdíl tkví v displeji a funkcích. Nejprve se zaměříme na klady čteček elektronických knih. Největší výhoda je matný displej, který je pro čtení přímo určený, a tak si nebudete namáhat oči. Slunce mu oproti běžným displejům nevadí. Navíc velikost těchto displejů evokuje velikost papíru, čímž alespoň vzdáleně připomíná klasickou knihu. Čtečka elektronických knih je rovněž lehká a tenká a disponuje dlouhou výdrží baterie.

Naproti tomu tablety nebo telefony pro čtení textových souborů tyto výhody nemají, avšak dohánějí to například tím, že aplikace pro čtení knih jsou velmi levné, často ale zdarma. LCD displeje zobrazují barvy, lze si na nich prohlížet například fotografie. Jelikož jsou podsvícené, umožňují čtení ve tmě. Tato zařízení nabízejí také mnoho dalších multimediálních funkcí a díky dotykovým displejům se lépe ovládají.

Čtečka elektronických knih má ovšem i svoje zápory. Displej zobrazuje pouze černou a bílou a některé odstíny šedé. Obrázky na nich nezobrazíte. Ten také není podsvícen, takže ve tmě si nepřečtete zhola nic. Většina čteček má také dlouhou reakční dobu a jejich ovládání není bůhvíjak pohodlné. Čtečka knih má rovněž omezené ostatní funkce, jako je připojení k internetu.

Mezi zápory tabletů a chytrých telefonů patří mnohem kratší výdrž baterie. Samotná četba pak pro oči představuje velkou námahu a tato zařízení jsou buď příliš velká a těžká, nebo jako v případě smartphonů příliš malá.

Čtečka knih a jejich displej

Technologie, která velice pomáhá praktičnosti a tím oblíbenosti mezi uživateli, se nazývá elektronický inkoust, tzv. e-ink. Jeho vlastnosti se dají směle srovnat s normálním papírem, který také není nepřirozeně podsvícený a z papírových knih, stejně jako z čtečky knih, lze číst i na slunci. Ve tmě budete ke čtení potřebovat baterku či lampičku. Kouzlo tkví v kontrastu, který je pro oční svalstvo zcela přijatelné. Nicméně čtečka knih nedokáže například zobrazit plynulý pohyb nebo barvy a někdy odezva na zadání trvá poměrně dlouho (několik vteřin), než se text správně poskládá.

Velikost displejů se pohybuje mezi 12 a 25 centimetry. Pro čtení běžných formátů elektronických knih postačí displej menší. Pokud chcete procházet třeba pracovní soubory ve formátu PDF, zvolte větší variantu. Co se týká ovládání, některý čtečky knih disponují dotykovým ovládáním a některé ne.

Různé formáty souborů určené pro čtečky

Pravděpodobně nejdůležitější hledisko, které byste měli vzít v potaz při výběru čtečky elektronických knih. Různé čtečky totiž podporují různé formáty. Nejprve se porozhlédněte po obchodem nebo knihovnách, ze kterých budete svoje čtivo stahovat, a podle toho se rozhodněte pro tu kterou čtečku elektronických knih. Každý výrobce má jinou databázi knih. Například formát MOBI se načte pouze ve čtečkách Kindle. O formátu ePUB lze říci, že je univerzální a načte se v drtivé většině zařízení. Dalšími formáty, které by čtečka knih měla bez problémů zobrazit, jsou TXT, DOC a DOCX. Nicméně této otázce přesto věnujte zvýšenou pozornost.

Problematické mohou být soubory ve formátu PDF. Rozvržení textu v tomto formátu je totiž pevně dané, a tak se na menších úhlopříčkách bude zobrazovat zmenšený. Pokud čtečku otočíte, aby byla podélně, budete číst jenom půlstránky. Soubory PDF jsou totiž pevně dimenzované na velikost A4. Pokud chcete na čtečce e-knih prohlížet zejména tyto soubory, vyplatí se sáhnout spíš po nějakém tabletu, neboť také často obsahují různé grafické části, které se na běžné čtečce nezobrazí.

Pozor také na to, že počet zařízení, na kterých je možné soubory přečíst, je omezen. A to kvůli technologii správy digitálních práv (DRM), která znemožňuje jejich nelegální kopírování.

Paměť, baterie a užitečné funkce

Čtečka elektronických knih naštěstí velkou paměť nepotřebuje, protože velikost souborů většinou nepřesáhne 0,5 MB. Zařízení koupíte zejména s pamětí 0,5 až 4 GB. Chcete-li ovšem číst dokumenty větší, které jsou například bohatě ilustrované, jsou čtečky vybavené slotem pro paměťovou kartu.

Připojení k internetu je často pouze redukováno na přístup k databázi elektronických knih. Potěší vás výdrž baterie. Díky úspornému provozu vydrží čtečka knih v pohotovosti velmi dlouho. Některé vydrží třeba až 14 dní, protože si energii čtečka bere jenom při obracení (načítání) stránek.

Mezi nejužitečnější funkce podle nás rozhodně patří možnost opatřovat čtení poznámkami. Jednoduchým tahem prstu začnete psát. Vše je rychlé a pohodlné. Hodí se například pro studenty, kteří si načítají materiály ke zkoušce. Některé čtečky knih podporují formát MP3, takže na nich můžete poslouchat zvukové soubory. Neocenitelným pomocníkem při čtení také představují integrované slovníky, v nichž si cizí slovo můžete najít, nebo slovník cizí slovo přeložit.

Sdílejte obsah s přáteli
Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílejte na Pinterestu

Zboží, které by vás mohlo zajímat

Vybíráme z tipů